pirmdiena, 2011. gada 18. aprīlis

Bērza veltes skaistumkopšanā

  Nu jau lielā sparā iet bērzu sulas dzeršanas laiks.  Tas, ka bērzu sulas dzert un lielos daudzumos ir veselīgi, lielākajai daļai cilvēku ir zināms fakts. Bet vai zinājāt, ka bērzu sulas un arī bērzu pumpuri ir lietojami skaistumkopšanā?



Svaigas bērzu sulas sastāvā ir kālijs, cukurs un virkne mikroelementu un vitamīnu. Tās sastāvā esošās vielas uzlabo sejas krāsu (pārbaudīts uz savas ādas), ādas elastību un matu struktūru.
  • Ar bērzu sulu var apmazgāt seju, lietot tonika vietā vai sasaldēt ledus kubiņos un ar tiem ierīvēt sejas ādu (starp citu, kubiņi arī krūtīm der).
  • Ja sulas ir pietiekoši daudz, tajā var skalot arī matus, iemasējot matos un galvas ādā. Palīdz matiem būt kuplākiem un augt ātrāk.
  • Ja sulas ir tik daudz, ka nezin kur likt, tad var liet vannā un kārtīgi apmazgāt visu ķermeni, jo vēsās sulas patīkami atsvaidzinās un uzmundrinās ādu.
  • Arī iekšķīgi lietojot, varam atbrīvoties no dažiem liekiem kilogramiem un pa ziemu uzkrātajiem sārņiem organismā, ievērojot principu, ka dienas norma ir vismaz 2 litri svaigas sulas. Man jau iet sulas dzeršanas 6 diena. Organisma skalošanu varu izjust pēc biežās staigāšanas uz tualeti, un ēstgriba arī mazinās, jo pirms katras ēdienreizes izdzeru pa glāzei sulas.
 Par bērzu pumpuru lietošanu skaistumkopšanā un veselības uzlabošanā uzzināju jau pagājušajā gadā aprīļa "Ievas" numurā.  Šogad beidzot esmu nobriedusi arī to izmēģināt.  Bērzu pumpuru sastāvā ir daudzas bioloģiski aktīvas vielas, kurām piemīt antibakteriāla iedarbība. Dodu arī manai mazajai nosūkāt dažus pumpurus dienā, lai mazinātos klepus. Pēc garšas tie ir diezgan spēcīgi, rūgteni - pat brīnos, ka mazajai garšo.


  • Skaistumkopšanā bērzu pumpuru novārījumu lieto ierīvēšanai galvas ādā pret matu izkrišanu.
  • no bērzu pumpuriem pagatavoto tinktūru lieto pret aptaukošanos (lieto 3 reizes dienā pirms ēšanas). Šis jau man top - pumpuri jau ir pārlieti ar degvīnu.


Iesaku nenokavēt, jo sulu laiks ir jau pusē un arī pumpuri ir nobrieduši. Novācot pumpurus, ērtāk ir paņemt dārza šķēres vai kaut ko tamlīdzīgu un nogriezt dažus zariņus.

sestdiena, 2011. gada 16. aprīlis

Mani atradumi kaloriju kompromisā

Šeit Es rakstīšu par maniem atradumiem ēdienu gatavošanā. Kādus kompromisus izvēlos, lai pagatavotu garšīgu ēdienu, bet ar mazāku kaloriju skaitu. Nu jau kādu laiku esmu šo kompromisu meklējumos. No dažiem ēdieniem esmu atteikusies vispār (baltmaize, bulciņas un kūkas, krējums, majonēze, kečups, čipsi, desas, treknas mērces un treknas gaļas),  citus lietoju, bet ļoti mazos daudzumos garšas uzlabošanai (sviests, eļļa, cīsiņi saldumi). Bet ir ēdieni, kurus gatavojot pielietoju ierasto kalorijām bagāto produktu vietā citus, kas garšas ziņā ir līdzīgi, bet ķermeņa aprisēm ir labvēlīgāki. Tālāk sekos daži piemēri no tiem.

1. Rozīnes un žāvētas plūmes cukura vietā - pie putrām, ķīseļa, biezpiena, jogurta u.t.t. Tās satur fruktozi, kas labāk un ātrāk uzsūcas organismā.


Mana recepte: auzu pārslas ar rozīnēm brokastīs:   pilngraudu auzu pārslas, mazliet rozīnes aplej ar verdošu ūdeni tā, lai nosedz un vēl drusku. Pagaida, kamēr pārslas uzbriest un tad Labu apetīti.

2. Piena mērce krējuma mērces vietā - kā zināms, pienam ir mazāk kaloriju nekā krējumam. Tajā var pagatavot gan zivi gan vistu gan cūkgaļu un dārzeņus (piemēram, puķkāpostus, burkānus un zaļos zirnīšus, sīpolus).
Receptes: piena mērceivistai ar dārzeņiem piena mērcē.

foto no www.irlaiks.lv
3. Jogurts bez piedevām, ja garšo krējums - pie salātiem, biezpiena, pelmeņiem, kartupeļiem u.t.t., izņemot karstās mērces. Man patīk jogurts Valio Gefilus . Tam ir 2,5% tauku saturs un pēc konsistences un garšas ir līdzīgs krējumam. Vēl viens pluss - tas satur probiotiskās baktērijas LGG. Esmu likusi arī Bio Lacto jogurtu, bet tam man nepatīk konsistence, kas salātos ātri paliek ūdeņaina. Vēl diezgan labs ir arī Alpenrose jogurts bez piedevām.

Foto no www.receptes.lv
Recepte salātiem ar jogurta mērci: jebkuru svaigu salātu lapas; gurķis; redīss; sīpolloki. Sagriež to visu bļodā, uzber sāli, pārlej ar bezpiedevu jogurtu (manā gadījumā Valio Gefilus), apmaisa un salāti gatavi pasniegšanai.

4. Diētiskas salātu mērces -  garšīgas un veselīgas. Ar dažādām variācijām var panākt salātu pikantumu vai saldumu. Piemēram, saldās mērces - citrusu augļu vai ogu sulas + medus vai fruktoze; jogurts ar ogu vai augļu piedevām. Pikantās mērces - eļļa (salātiem domāta) + sāls + pipari + zaļumi; bez piedevu jogurts ar zaļumiem, sāli, ķiplokiem, pipariem, sīpoliem, sinepēm (dažādās variācijās); sojas mērce - (man patīk Kikkoman).

Recepte salātiem ar dārzeņiem, Indijas riekstiem un Sojas mērci: noskatījos japāņu restorānā Gan bei. Man ļoti iegaršojās. Vajag jebkuru salātu lapas (vairāk daudzuma ziņā kraukšķīgie salāti), dažādu krāsu paprika, rīvēts burkāns, gurķis, kolrābis, apgrauzdēti indijas rieksti un mazliet pāri pārlieta sojas mērce.


Turpinājums vēl sekos . . .

piektdiena, 2011. gada 8. aprīlis

Matu stīpiņas pārvērtības - saule/dzintars




Šī darbiņa tapšanu iedvesmoja dzintara gabaliņš, kas bija nonācis manās rokās. Man likās vispiemērotākā vieta tam uz stīpiņas, ko pirms tam pa lēto biju nopirkusi. Šis tas bija pataupīts no auduma atgriezumiem un mazām smukām lietiņām. Tā sākās stīpiņas pārvērtības.






Kā veidot brošiņu, iedvesmu smēlos no pamācības sievietes pasaulē.

Kā var noprast, auduma krāsas tika piemeklētas un saskaņotas ar dzintara krāsu. Šis akmens man asociējās ar saulīti, ko ļoti  gaidām.


Augstāk redzamie divu audumu atgriezumi tika sagriezti dažāda lieluma apaļos un iegarenos gabaliņos un ar liesmiņu apdedzinātas maliņas - lai neizārdās un smuki uzliecās uz augšu kā ziedlapiņas.


Vienu virs otra pamīšus sakārtoju no lielākā uz mazāko abu audumu apstrādātos gabaliņus un ar piemērotu diegu sašuvu viducī tos kopā. Smuku puķīti veidoja gabaliņi, kas novirzīti mazliet uz vienu vai otru pusi nevis tieši virsū viens uz otra.


Mans lielais palīgs cietu un mīkstu lietiņu savienošanā ir līmes pistole.


Vienu no audumiem, ko tīt apkārt stīpiņai, sagriezu šaurā garā strēmelē (sanāca griezt diezgan garu, jo jāaptin tā, lai nebūtu redzamas tukšās atstarpes). Tā malas arī apdedzināju uz liesmiņas.


Pakāpeniski strēmelīti uztinu uz stīpiņas, pie reizes piešujot klāt pa pērlītei katrā otrajā tinumā.


Tā izskatās aptīta stīpiņa. Tās galus un brošiņu pielīmēju ar līmes pistoli. Tāpat arī pielīmēju klāt oranžos mazos ziediņus stīpiņas otrā pusē.


Un te manas mazās princesītes demonstrējums ar gala rezultātu.